- SVS-500AS
Service Station
SVS-500
- EFFICIENT OPERATION
- EXCELLENT DEPENDABILITY
HIGH
INSULATION TYPE ANTI-STATIC MODEL SVS-500AS
Anti-Static series provide delicate components safe from static
damage. Available Anti-Static Products SVS-500AS
Features
Compact size combined powerful de-soldering gun and temperature
control soldering station shows great efficiency for assembly and maintenance work with
accurate temperature control.
Soldering Iron Unit
- QUICK INITIAL HEAT UP SHORTER RECOVERY TIME
Sensor built-in ceramic heater provides superior heating and heat
recovery during heavy soldering. 'Closed loop' temperature control system ensures
greater temperature stability. Greater component safety-Ceramic heater has
100MOhm I.R.
- SIMPLE TEMPERATURE SETTING
Accurate Temperature control with a range of 200 to 450°C Anti-noise
Zero-Volt Switching (Z.V.S.) ensures low noise greater component protection.
- RUBBER COVERED HANDLE
Handle is designed for easy grasp & restrain from heat conduction.
De-Soldering Gun Unit
- POWERFUL SUCTION
Built-in high power twin-pump (600mmHg.) designed for single and
multi-layer P.C.B. When trigger is pressed, the wattage of the heater is boosted
to offset the cooling effect of the air flow through the nozzle. After the
trigger is released, the vacuum pump continues for 0.5. sec. to ensure all
solder is removed from the nozzle.
- SUPERIOR OPERATION EFFICIENCY
With GOOT special anti-vibration and low noise design. Ergonomically
designed hand-piece is safe and comfortable.
- PRECISE TEMPERATURE CONTROL
Closed-loop temperature control circuit provides accurate temperature
control from 250 to 450°C.
- QUICK HEAT AND QUICK HEAT RECOVERY
80W ceramic heater provides fast heat up, fast heat recovery and high
insulation resistance.
Tip / Nozzle Temperature Stability
The characteristic curve has been derived with thermo-couple fit at tip
and melting solder consecutively on 5x5mm sized trace layout of
P.C.B. (TIP:PX-2RT-B
/ TP-100N-10).
Specification / Replacement Parts
Compatible to ISO-9000 series. Equivalent to MIL STD.2000A
CE CONFORMITY SERIES *1
MODEL
SVS-500AS
SVS-500(CE) *1 |
| Voltage |
110-130, 220-240V AC |
220-240V AC |
| Power Consumption |
195W/340W *2 |
270-300W (76Wh) |
| Temp. setting range |
De-soldering gun |
250-450°C |
| Soldering iron |
250-480°C |
| Heater element |
Sensor integrated Ceramic element |
| Temp. control system |
Sensor feed-back (ON-OFF control) |
| Insulation Resistance |
Over 100MOhm (500V DC) |
| Vacuum pump system |
Diaphragm system (Twin pump) |
| Max. Vacuum pressure |
600 mmHg |
| Size |
Station |
205 x 5160 x 5170 mm |
| De-soldering gun |
220x155 mm |
| Soldering iron |
190 mm |
| Weight |
Station |
3.6 kg w/o vacuum hose & cord |
0.3 kg |
45 g |
| Total Weight |
Approx. 4.0 kg |
| Ripple of temp. w/o load |
±3°C |
| Leak Voltage |
less than 0.1 mV |
| Earth Resistance |
less than 0.3 Ohm |
| Station-Handpiece cord |
1.2 m |
| AC Power cord |
3 cored cord (with 3pin plug 1.5m) |
| Accessories |
Cleaning pin / Hand piece holder |
*2 - Rating for 100-130V / 220-240V
Parts
Recommended Soldering Stand Model ST-76
Available Tip Shape
Available Nozzle
Part Number |
Description |
| SVS-500AS |
De-soldering and soldering unit SVS-500AS made in Japan SVS-500 /12 |
Antistatic service station , 110-120V AC
De-soldering and soldering unit SVS-500AS made in Japan SVS-500 /22-CE |
Antistatic service station , 220-240V AC, CE
| Optional Equipment |
ST-76 |
High quality soldering iron stand <...more info
SVS-500AS-GU/22 |
Antistatic desoldering gun unit, R/part for SVS-500AS, 220V
SVS-500AS-IU/22 |
Antistatic soldering iron unit, R/part for SVS-500AS, 220V